Foto: Reiseuhu / Unsplash

Konkurser

3 439 foretak siste 12 måneder

Konkurser per måned

Siste 24 måneder - foretak åpnet konkurs

Brreg Enhetsregisteret

Antall foretak som har åpnet konkurs hver måned de siste to årene. Kurven svinger med sesonger - januar og november er typisk høye. Etter pandemien falt antallet midlertidig pga. støtteordninger; deretter har nivået stabilisert seg på rundt 4 500 konkurser i året. Tallene er brutto åpninger - avsluttede konkursbehandlinger telles separat.

År mot år

Siste 12 måneder mot de 12 foregående

SSB 08551

Månedsserien lagt oppå seg selv, så nivået kan sammenlignes direkte mot samme punkt året før. Siste tolv måneder (sep 2025 - aug 2026) ga 3 439 konkurser, mot 3 872 i perioden før (sep 2024 - aug 2025) - en endring på -11.2 %. Enkeltmåneder svinger mye med sesong, så det er avstanden mellom kurvene som er signalet, ikke toppene.

Fordeling per næring

Siste 12 måneder - NACE-hovedgrupper

Brreg Enhetsregisteret

Bygg- og anleggsvirksomhet topper listen - en bransje med tynne marginer, høy eksponering mot boligpriser og rentenivå, og mange små aktører. Varehandel, overnatting/servering og transport er også overrepresentert. Sammenlignet med bestand per bransje varierer konkursrate kraftig mellom næringer.

Fylkesfordeling

Siste 12 måneder - absolutt og per 10 000 foretak

Brreg Enhetsregisteret

Oslo har desidert flest konkurser i absolutte tall - men det henger naturlig sammen med at fylket også har flest foretak. Per 10 000 foretak er bildet jevnere: de fleste fylker ligger rundt 6–10 konkurser per 10 000 enheter. Utslag skyldes ofte enkelt-bransjer (f.eks. oljerelatert i Rogaland, reiseliv i Finnmark) mer enn generell økonomisk svakhet.

Hvor lenge overlever foretakene

Alder ved konkurs, siste 24 måneder

Brreg Enhetsregisteret

Tiden fra foretaket ble registrert i Enhetsregisteret til konkursen ble åpnet, for 2 850 konkurser. Bildet motsier forestillingen om at det først og fremst er nystartede som går over ende: bare 330 foretak (12 %) var under to år, mens 866 (30 %) hadde vært i drift i over ti år. Medianen er 6,28 år.

Fordelt på næring

NæringUnder 2 år2-5 år5-10 årOver 10 år
Bygge- og anleggsvirksomhet77224216200
Øvrige næringer3999159185
Varehandel og reparasjon av motorvogner42109112150
Overnatting og servering651067657
Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting24688076
Transport og lagring21794148
Forretningsmessig tjenesteyting21444141
Industri12333249
Annen tjenesteyting19333431
Informasjon og kommunikasjon10353329

Konkurser per kommune

279 kommuner, siste 24 måneder

Brreg Enhetsregisteret

Foretak med aktiv konkursstatus fordelt på forretningsadressens kommune, totalt 2 846 foretak i 279 kommuner. Tallene er absolutte, ikke per innbygger, fordi de fleste kommuner har så få konkurser i året at en normalisering per 10 000 ville gjort tilfeldig variasjon til noe som ser ut som et mønster. Fylkestallene lenger opp er normalisert, der grunnlaget er stort nok til å bære det.

Siste registrerte konkurser

De 100 nyligste fra Brønnøysundregistrene

Brreg Enhetsregisteret

De 100 nyligste foretakene som er registrert i konkurs hos Brønnøysundregistrene, sortert på konkursdato. Bruk søkefeltet for å filtrere på navn, næring, kommune, orgform eller org.nr. Klikk org.nr for fullt foretaksoppslag på virksomhet.brreg.no.

Dette er et utvalg av de ferskeste konkursene - Brreg har over 3 000 registrerte konkurser totalt. Det kan være noen dagers forsinkelse fra rettens konkursåpning til Brreg registrerer vedtaket, så datoen reflekterer Brregs registrering, ikke nødvendigvis selve konkursåpningen.

Viser 10 av 100

NavnNæringKommuneKonkursdatoOrg.nr
Oppføring av bygningerSandefjord2026-10-23935339014 ↗
UoppgittBergen2026-10-23932346419 ↗
Etterforskningstjenester og private vakttjenesterStavanger2026-10-23927164132 ↗
Drift av idrettsanleggKristiansand2026-10-23823946732 ↗
Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glassBergen2026-10-23923239677 ↗
Drift av restauranterAskøy2026-10-23996201708 ↗
UoppgittRingebu2026-10-23989009079 ↗
MaterialgjenvinningOslo2026-10-22937921268 ↗
Oppføring av bygningerEidsvoll2026-10-22930158747 ↗
Detaljhandel med brukte varerSandefjord2026-10-22925638994 ↗

Om konkurser i Norge

Hva er forskjellen på konkurs, tvangsavvikling og frivillig avvikling?

Konkurs åpnes av tingretten når et foretak ikke kan betale gjelden sin og er insolvent. Tvangsavvikling skjer når foretaket bryter lovpålagte krav, for eksempel mangler styre eller revisor, uten at det nødvendigvis er insolvent. Frivillig avvikling er eiernes eget valg om å legge ned et foretak som gjør opp for seg. Tallene på denne siden gjelder kun åpnede konkurser.

Hvorfor avviker tallene her fra andre kilder?

Månedsserien kommer fra SSB tabell 08551, som er offisiell statistikk over åpnede foretakskonkurser. Listen over enkeltforetak og de strukturelle tallene kommer fra Brønnøysundregistrenes Enhetsregister, som viser foretak med aktiv konkursstatus akkurat nå. Foretak som er ferdig avviklet slettes fra registeret, så Enhetsregisteret er ikke en komplett historikk. Derfor brukes SSB til tidsserier og Brreg til struktur.

Hvor ofte oppdateres tallene?

Foretakslisten og de strukturelle tallene hentes daglig fra Brønnøysundregistrene. Månedsserien følger SSBs publiseringstakt og etterslepes med omtrent én måned.

Er det først og fremst nystartede foretak som går konkurs?

Nei. Av 2850 foretak med aktiv konkursstatus de siste 24 månedene var 12 prosent under to år gamle, mens 30 prosent hadde vært i drift i over ti år. Medianalderen ved konkurs er 6,28 år.

Hvorfor vises ikke hvor mange ansatte som er berørt?

Fordi tallet ikke finnes for denne gruppen. Bare rundt én prosent av konkursrammede foretak har registrert antall ansatte i Enhetsregisteret, siden ansatte avregistreres som del av konkursprosessen. En sum ville vært misvisende med flere størrelsesordener, så den publiseres ikke.

Om dataene

Redaksjonelt

Vår tolkning av tallene. Selve tallene er hentet fra kildene som er oppgitt.

Månedsserien er hentet fra SSB tabell 08551 (foretak som har åpnet konkurs). Fordeling per næring og fylke følger NACE-hovedgrupper (SN2007). Listen over siste registrerte foretak og de strukturelle tallene hentes daglig fra Enhetsregisteret (Brønnøysundregistrene) - klikk org.nr for fullt foretaksoppslag.

Bygge- og anleggsvirksomhet er den mest utsatte næringen med 849 konkurser siste 12 måneder. Bygg- og anleggssektoren, varehandel og restaurantbransjen dominerer konkursstatistikken år etter år - sektorer med tynne marginer og høy eksponering mot rentenivå og forbrukerkrefter.

Totalen siste 12 måneder er 3 439 foretak, en endring på -11.2 % sammenlignet med forrige 12 måneder. Tallene inkluderer aksjeselskap (AS), enkeltpersonforetak (ENK) og andre registrerte foretaksformer.

Basert på Brreg Enhetsregisteret og SSB 08551.

Datakilder

Brønnøysundregistrene - Enhetsregisteret (API-dokumentasjon). Data er offentlig informasjon etter Enhetsregisterloven.

SSB tabell 08551 - Foretak som har åpnet konkurs, månedlig.

Se hvordan denne siden henger sammen med restenNabolagskartet viser sidene, begrepene og kildene den er koblet til